Vlakem po Evropě levně

Jak se dostat levně a pohodlně do západní Evropy? Určitě vlakem. Musíte akorát vědět jak mezinárodní vlakovou jízdenku koupit levně. Přes internet výhodně objednáte lístek na vlak jak pro obyčejný německý osobák, tak pro rychlovlak ICE nebo francouzské TGV. Přečtěte si jak na to.

rychlý rozcestník:

České dráhy Včasná jízdenka Evropa

vlaková jízdenka EvropaVčasná jízdenka Evropa je nejlevnější variantou mezinárodní jízdenky od Českých drah. Jedná se o limitovanou low cost nabídku do vybraných evropských měst, na konkrétní spoj a konkrétní datum. Jízdenku je potřeba koupit buď přes eShop ČD nebo u pokladny na nádraží nejpozději 1 den před odjezdem. Lze zakoupit jen pro určité vlaky a do vybraných zemí. Orientační ceny za jednosměrné vlakové jízdenky pro Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Slovinsko a Dánsko. Cena jízdenek ČD je z Euro na Kč přepočítána podle vyhlášeného jednotného železničního kurzu.

 

Vlaková jízdenka do Německa od německých drah DB

Pokud cestujete vlakem z Česka do Německa, příp. přes Německo dále na západ, sever i jih, zkuste vyhledat levnější vlakovou jízdenku na webu německých drah DB. Ceny se mnohdy vyrovnají jízdenkám autobusů (při cestě s dětmi do 15 let, které cestují zdarma, je vlak levnější než bus), nabídka spojů je ale mnohem širší. Deutsche Bahn je největší evropskou železniční společností a její akční elektronické jízdenky z eshopu platí i v ČR.

vlakové jízdenky NěmeckoVyhledávač DB nabídne „německy dokonalý“ přehled všech spojení včetně výhodných cen (z ČR do Německa nebo z Německa do třetích zemí).  Akční ceny (Sparpreis Europa, Sparpreis) se vážou na konkrétní vlak, při výběru vidíte i běžný tarif s kterým můžete jízdenku použít v jakémkoliv spoji. Máte tedy možnost volby a zároveň vidíte, kolik můžete ušetřit. Vyhledání spojení a nákup jízdenky probíhá v českém jazyce.
Návod jak jízdenku z ČR do Německa koupit

Jízdenku zaplatíte platební kartou nebo přes PayPal, vytisknete si ji a ve vlaku společně s českým občanským průkazem nebo pasem ukážete průvodčímu. Výhodou oproti ČD je širší nabídka levných jízdenek, ušetření díky lepšímu kurzu banky Vaší platební karty oproti přepočtu jednotným železničním kurzem ČD a hlavně možnost nakupovat jen 1 den před odjezdem a také možnost jízdenku vrátit min. 1 den před odjezdem buď bezplatně (jízdenky běžného tarifu) nebo za poplatek 19 Euro (akční jízdenky Sparpreis Europa, Sparpreis).

Akční ceny vlaků do Německa

 

Vlakové jízdenky do Francie, Švýcarska, Beneluxu, Itálie, Chorvatska, Dánska od DB Bahn

vlakem do LondýnaVýhodný tarif německých drah DB můžete využít i při cestě z ČR do třetích zemí, pokud jedete přes Německo. Jen je zapotřebí zakoupit dvě samostatné jízdenky s přestupem v Německu. Nejprve vyhledejte optimální spojení z ČR do cílové země (např. Belgie, Itálie nebo Francie), poté vyhledejte a objednejte jednu levnou jízdenku z ČR do přestupního místa v Německu a zvlášť zakupte druhou jízdenku z tohoto místa do další země. Např. nejlevnější jízdenky Praha – Brusel s přestupem v Norimberku vyjdou na 14+39€ a platí i v rychlovlacích TGV nebo ICE. Do Švýcarska, Nizozemí a Dánska můžete koupit přímou jízdenku z ČR přes eshop německých drah, není potřeba ji dělit. Může se vám však vyplatit kombinovat z ČR do Německa (Mnichov, Berlín) jízdenka od ČD a dále jízdenka německých drah.
Podrobný návod nákupu jízdenky z eshopu německých drah.

Vlakové jízdenky do Švýcarska – ceny a spojení

Vlakové jízdenky do Francie – ceny a spojení 

Vlakové jízdenky do Nizozemí a Belgie – ceny a spojení

Vlakové jízdenky do Itálie – ceny a spojení

Vlakové jízdenky do Dánska – ceny a spojení

Vlakové jízdenky do Chorvatska – ceny a spojení

Vlakem do rakouské Vídně a Grazu – ceny a spojení

 

Vlakové jízdenky Německo

Při delší cestě vlakem jen po Německu je nejvýhodnější vnitrostátní německá jízdenka Sparpreis platná pro všechny typy vlaků, včetně rychlovlaků ICE, TGV a railjet (RJ). Ceny jízdenek 2. třídy začínají na 19 Euro pro vzdálenosti do 250 km a na 29 Euro nad 250 km (např. Mnichov-Hamburg, Berlín-Mnichov, Berlín-Frankfurt, …). Jízdenku je zapotřebí přes internet koupit alespoň 1 den předem, nejdříve však 180 dní před cestou. Při zakoupení současně zpáteční jízdenky, je nutné zpáteční cestu absolvovat během 1 měsíce, jinak je lepší koupit 2 samostatné jízdenky pro cestu tam a zpět. Jízdenku lze vyměnit nebo vrátit až do dne před 1. dnem platnosti za poplatek 19 Euro.

levné vlakové jízdenky po NěmeckuVlakovou jízdenku v rámci Německa vyhledáte v české verzi vyhledávače Sparpreis (druhá záložka zleva „vyhledávač výhodných cen“). Do polí „z/ do nádraží (tuzemsko)“ napíšete německé nádraží. Pokud potřebujete jízdenku z/do jiné země, kliknete na „start / cíl mimo Německo“ a vyberete příslušnou zemi. Zvolíte datum cesty a můžete vybrat, zda hledáte nejlevnější jízdenku během celého dne nebo jen v nějakém časovém intervalu. Budou vám nabídnuty všechny spoje seřazené od nejnižší ceny. Podrobný návod nákupu jízdenky Sparpreis.

vlak Německo zemské jízdenkyPokud cestujete jen v jedné spolkové zemi, např. v Bavorsku, nebo skupině menších spolkových zemí (Sasko + Sasko-Anhaltsko + Duryňsko), je cenově nejvýhodnější Länder-Ticket neboli Zemská jízdenka. Cena např. pro Bavorsko je 23 € a za každého dalšího spolucestujícího (max. 5) se připlácí jen 5 €. Zemská vlaková jízdenka umožňuje neomezené jednodenní cestování regionálními vlaky (IRE, RE, RB a S-Bahn) jen v jedné spolkové zemi, příp. skupině spolkových zemí, s malými přesahy do okolních spolkových zemí. Další variantou neomezeného jednodenního cestování regionálními vlaky po celém Německu v pracovní dny je jízdenka 
Quer-durchs-Land-Ticket
. Platí ve všech spolkových zemích, pro jednoho vyjde na 44 € a každý další spolucestující připlácí 8 €. Obdobnou jízdenkou pro osobáky po celém Německu je 
Schönes-Wochenende-Ticket
, která platí jen v sobotu nebo v neděli a vyjde na 40 € + 4 € další spolucestující.

Ať si koupíte jakoukoliv německou vnitrostátní jízdenku (vč. akční Sparpreis nebo Länder-Ticket) děti do 15let cestují s jedním z rodičů nebo prarodičů zdarma. Děti od 6 do 15 let však musíte uvést při objednávání jízdenky pro dospělého (neuvádí se u Länder-Ticket). Děti mladší 6 let se na jízdenku neuvádějí.

České dokumenty německých DB k jízdenkám:

Pokyny DB k použití jízdenky z eshopu (pdf 162kB)
Pokyny k vrácení jízdenek

 

Vlakem po Francii, nákup jízdenky TGV

jízdenky TGV v ČRTGV jízdenku lze zakoupit i v Česku a to v pohodlí domova přes internet. Stačí navštívit eshop francouzského provozovatele rychlovlaků TGV, společnosti SNCF. Zakoupíte zde také jízdenky pro, rychlovlaky Eurostar a Thalys a běžné francouzské vlaky.

Jízdenku můžete vyhledat buď na konkrétní datum, nebo podle „cenového kalendáře“, který vám nabídne nejvýhodnější tarify podle dne v týdnu (okolo Vašeho předpokládaného termínu jízdy). Vyhledávač bude vyžadovat zadání země trvalého pobytu. Nákup jízdenky je možný s registrací nebo i bez registrace. Po nákupu vám přijde na e-mail jízdenka ve formě e-ticket, kterou si vytisknete a ve vlaku ukážete společně s dokladem totožnosti.

TGV nabízí jízdenky v různých tarifech v závislosti na možnosti stornování nebo výměně. Nejlevnější jsou jízdenky Prem’s (nákup 90-14 dní před cestou) a TGV Prem’s Last Minute, které však nelze vrátit ani změnit termín cesty. Velmi výhodné jsou iDTGV lístky, které nelze vrátit, ale minimálně 5h před odjezdem je lze vyměnit za jiný spoj (musí být také iDTGV). Dražší, ale s možností bezplatného vrácení 1 den před odjezdem (poté za 12€) jsou jízdenky Loisir. Zajímavé ceny nabízí tato varianta při zpáteční jízdence s „přenocováním v sobotu“.

Nejlevnější ceny jízdenek TGV (2014)

Cena TGV od Doba jízdy
Paris – Rennes 20 € 2h03
Paris – Avignon 25 € 2h38
Paris – Bordeaux 25 € 3h14
Paris – Nice 29 € 5h38
Paris – Strasbourg 29 € 2h30
Paris – Lyon 30 € 1h58
Paris – Milano 29 € 7h10
Paris – Amsterdam (Thalys) 35 € 3h17
Paris – London (Eurostar) 44 € 2h17
Paris – Barcelona 59 € 6h25
Paris – München 55 € 6h08

Princip kalkulace jízdného je stejný jako u letenek. U žádaných časů a těsně před odjezdem jsou ceny velmi vysoké. Vyplatí se nakupovat s předstihem nebo mít štěstí na last minute.

TIP: pokud cestujete z Francie do Německa, zkuste vyhledat levnější variantu na webu německých drah, cena na stejný vlak bývá nižší a storno podmínky výhodnější

 

 

Super low-cost vlakové jízdenky

Vlakem low-costPokud si chcete dát s vyhledáním nejlevnější jízdenky na vlak do zahraničí více práce a zažít trochu adrenalinu, zkuste ještě český vyhledávač http://vlakem.net. Není sice v kalkulaci vždy nejpřesnější, ale nabízí možnost nalezení kombinace nejvýhodnější nabídky v ČR a těsně za hranice a potom odkazuje na nejvýhodnější nabídky zahraničních jízdenek. Na cestu se tak budete muset vybavit více jízdenkami a není vždy jednoduché zkombinovat tyto nabídky pro jeden datum. Je to extrémní možnost jak ještě více ušetřit.

 

Interrail – síťové jízdenky pro celou Evropu nebo vybrané země

interrail země platnosti
země platnosti InterRailu

V případě více cest po jedné zemi nebo přes více zemí se vyplatí zvážit využití síťové jízdenky Interrail, která platí pro neomezené cestování téměř ve všech vlacích, vč. rychlovlaků, v 30 evropských zemích. Např. jízdenka InterRail One Country Pass platná jen pro Německo, kterou je možné využít libovolné 3 dny během měsíce, vyjde na 159 € mládež do 26 let, 205 € dospělého + až 2 děti do 12 let cestují zdarma (2. třída ceny 2018). A pro Švýcarsko stejná jízdenka vyjde na 119 € dospělého a 90 € mládež do 26 let. InterRail Global Pass lze použít ve všech zúčastněných zemích a to buď po určitý počet libovolně vybraných dnů (5, 7, 10 nebo 15) v rámci platnosti (15 nebo 30 dnů) nebo neomezeně po dobu 15, 22 dnů nebo 1 měsíce. Nejlevnější InterRail Global Pass vyjde na 267 € dospělého a 206 € mládež do 26 let (2. třída ceny 2018). U všech typů jízdenek InterRail neplatí v zemi trvalého pobytu. Více info o Interrailu.

2 thoughts on “Vlakem po Evropě levně”

  1. hezký večer chtěl bych v červnu cestovat za vnoučatama vlakem z Prahy do Itálie do Pesccie. Je nějaké rozumné spojení za přijatelnou cenu

    1. Dobrý večer, pokud je Pescie u Florencie, pak buď přes den přes Mnichov: odj. Praha 5:12, Mnichov příj. 11:18, odj. 11:34 do Padovy příj. 17:42, odj. 17:53 a příj. 19:30 do Firenze S.M.N. Jízdenka Interrail 240€ od 60 let na 5 vybraných dní z 15 neomezené cestování vlaky tam i zpět.
      Nebo přes noc přes Mnichov, příp. Wien za ceny z Mnichova od 94€ a Vídně od 39€ při nákupu od německých resp. rakouských drah. Do Mnichova a Vídně jízdenka zvlášť od ČD. Více na http://www.vysokorychlostni-zeleznice.cz/vlakove-jizdenky-italie-cena-spojeni/#Praha%E2%80%93Rim

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *