InterRail a rychlovlaky

interrail logoInterRail umožňuje výhodně procestovat Evropu vlakem křížem krážem. Zejména mezi mladými lidmi je tato síťová železniční jízdenka velmi oblíbená. S InterRailem lze zažít tisíce nezapomenutelných kilometrů na kolejích. A jak je to s použitím InterRailu v rychlovlacích TGV, ICE, Eurostar nebo AVE?

Platnost InterRailu

InterRail vznikl v roce 1972, kdy se národní železniční dopravci domluvili na společné jízdence umožňující cestovat na svém území bez omezení kilometrů v rámci časové platnosti jízdenky. Cenově výhodná jízdenka byla původně určena jen pro mládež do 21 let (od 1979 do 26 let).

InterRail
Vyhlídkové trasy a cestovní časy
zdroj: InterRail

Dnes je možné jízdenku zakoupit bez rozdílu věku a mohou ji používat občané z EU a přidružených zemí. Jízdenku InterRail je dle zakoupené varianty možné využít v zemích EU a dále Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Chorvatsku, Makedonii, Srbsku, Norsku, Švýcarsku a Turecku. V rámci územní a časové platnosti jízdenky lze využít neomezené množství vlaků různých kategorií všech národních a vybraných soukromých dopravců avšak mimo zemi svého trvalého bydliště. V některých vlacích může být vyžadována povinná rezervace nebo příplatek.

Varianta InterRail Global Pass je platná ve všech zemích. Tuto jízdenku je možné zakoupit na různá časová období: s platností měsíční, 22 denní, 15 denní nebo flexibilní s výběrem 5 jednotlivých dnů v 15 denním rozmezí, resp. 7, 10 nebo 15 vybraných dnů během měsíční platnosti.

InterRail One Country Pass je platná jen pro 1 vybranou zemi a je možné si koupit časovou variantu 3, 4, 6 nebo 8 denní, kdy lze tyto dny čerpat jednotlivě během jednoho měsíce. Pro Belgii, Lucembursko a Nizozemí zakoupíte jen společný InterRail Benelux Pass.

Interrail Premium je nová varianta jízdenky InterRail One Country Pass buď pro Itálii nebo pro Španělsko. Její výhodou je bezplatná rezervace do všech vlaků, vč. rychlovlaků s povinnou a drahou rezervací.

interrailu
výběr 10 z 22 dnů platnosti Interrail Global Pass

 

Ceny InterRail 2018

Cena InterRailu se liší nejen podle územní nebo časové platnosti jízdenky, ale je různá pro mládež do nedovršených 28 let, dospělé a pro cestující nad 60 let. Až 2 děti do 12 let cestují zdarma, pokud jedou společně s osobou starší 18 let, která si zakoupí jízdenku pro dospělého. Aktuální ceny pro rok 2018 ve variantě InterRail Global Pass, 2 .třída (je možné zakoupit také 1. třídu), platný pro všech 30 zemí:

Platnost/ věk

děti 0-11 let

27 let a méně

dospělí

nad 60 let

5* z 15 dnů
dle vlastního výběru
0 €** 208 € 269 € 242 €
10* z 30 dnů
dle vlastního výběru
0 €** 305 € 381 € 344 €
15 dnů (každý den) 0 €** 337 € 421 € 380 €
22 dnů (každý den) 0 €** 394 € 493 € 444 €
měsíc (každý den) 0 €** 510 € 637 € 574 €

* cestovní dny je možno vybrat jednotlivě, nemusí na sebe navazovat
** až 2 děti s cestujícím, který má jízdenku pro dospělého (nemusí být rodinný příslušník)

Příplatky v rychlovlacích

Jízdenku InterRail je možné využít i ve vysokorychlostních vlacích jako jsou např. TGV, ICE, Eurostar, Thalys nebo AVE. Téměř vždy je však povinnost místo v těchto vlacích předem zarezervovat a za tuto rezervaci si připlatit. Země InterRailu zaslíbené, kde je až na výjimky možné používat rychlovlaky ZDARMA, jsou Německo, Rakousko a Švýcarsko. Za které vlaky a kolik se s InterRailem při použití 2. vozové třídy připlácí, si můžete přečíst níže.

InterRail v TGV

Ve Francii je ve vlacích TGV potřeba zaplatit za povinnou rezervaci vždy. Cena za rezervaci může být 10 € nebo 20 € a její výše závisí zejména na časovém pásmu a vytížení vlaku, počet míst pro InterRail jízdenky je omezen. U mezinárodního vlaku TGV Paris – Lyon – Milano povinná rezervace dosahuje až závratných 60 €. Naopak u TGV Alleo Paris – Strasbourg – Stuttgart – München jen 13 €. TGV Paris – Barcelona 34€. Ve vlacích TGV Lyria z Paříže do Švýcarska (Curych, Ženeva, Lausanne) je nutná rezervace min. 25 €. Více na www.tgv-europe.com/en nebo můžete přímo provést rezervaci.

rychlovlaky ICE s InterRailem

V Německu v běžných rychlovlacích ICE je cestování s InterRailem BEZ PŘÍPLATKU. V rychlovlaku ICE Sprinter (jezdí většinou ve špičkách) je povinná rezervace za 11,50 € a dále ve vlaku ICE Alleo (Frankfurt – Paris) je vyžadována rezervace za 13 €. Detaily na http://reiseauskunft.bahn.de V Rakousku a ve Švýcarsku jsou vlaky ICE, příp. railjet, pro InterRailisty zcela ZDARMA.

InterRail ve vlaku Eurostar

Příplatek na rychlovlaky Eurostar z Paříže/ Bruselu do Londýna byl od ledna 2017 snížen na 30 €. Počet rezervací pro držitele Interrailu je omezen, proto se vypaltí rezervovat s předstihem nebo na vlaky mimo špičku. www.eurostar.com.

Thalys s InterRailem

U rychlovlaků Thalys zajíždějících z Belgie do Francie, Nizozemí a německého Kolína n/Rýnem je povinná rezervace závislá od délky úseku, počet míst pro InterRail jízdenky je omezen a pohybuje se v  rozmezí 15-25 €. www.thalys.com

InterRail ve španělských rychlovlacích AVE/ TALGO

V rychlovlacích AVE (např. Barcelona – Madrid, Madrid – Cordoba – Sevilla) je zapotřebí připlatit za rezervaci 10 € a v rychlovlacích TALGO 6,5 €. Španělské železnice: www.renfe.com

Italské rychlovlaky Frecciarossa, Frecciargento, Frecciabianca

V Itálii je možné s Interrailem využít rychlovlaky s označením AV (Frecciarossa), FA (Frecciargento) nebo FB (Frecciabianca) jen po zaplacení rezervace 10€. Více na www.trenitalia.com V rychlovlacích Italo od soukromé společnosti NTV Interrail neplatí!

Před využitím InterRailu dobře plánujte

interrail mapa
železniční mapa InterRail 2018 v pdf (8 Mb)

Pro naplánování trasy si vyhledejte jízdní řády rychlovlaků a mezinárodních spojení. Stáhněte si InterRail železniční mapu Evropy (pdf 8 MB) na které naleznete hlavní železniční tratě, trasy rychlovlaků, cestovní doby mezi významnými městy a tipy na vyhlídkové trasy. Oficiální InterRail průvodce 2014 (pdf 3 MB) – podrobné podmínky využití síťové železniční jízdenky. Do mobilního telefonu je možné zdarma nainstalovat offline železniční plánovač cest, který obsahuje kromě evropských jízdních řádů také mapy měst.

Veškeré výše uvedené údaje o InterRailu jsou informativní, platné v prosinci roku 2017, a je potřeba si je před cestou rychlovlakem ověřit. Více informací na www.interrail.eu InterRail ceny 2018 v korunách naleznete na www.cd.cz v sekci Vlakem do zahraničí / Ceníky jízdného. Jízdenky InterRail je možné zakoupit na mezinárodních pokladnách Českých Drah. Interrail Premium buď pro Itálii nebo pro Španělsko se prodává jen přes www.interrail.eu/en/interrail-passes/premium-pass.

Interrail TIPY na cestu

S Interrailem vlakem po Skandinávii

3 komentáře u „InterRail a rychlovlaky“

  1. Dobrý den, chtěl bych jen zmínit, že jsem četl na stránkách interrailu, že rezervace za vlak z Paříže do Milána stojí 31€. Ne 62€. Minimálně tam teda stojí „od“. Kde jste přišli na 62?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *