InterRail a rychlovlaky

interrail logoInterRail umožňuje výhodně procestovat Evropu vlakem křížem krážem. Zejména mezi mladými lidmi je tato síťová železniční jízdenka velmi oblíbená. S InterRailem lze zažít tisíce nezapomenutelných kilometrů na kolejích. A jak je to s použitím InterRailu v rychlovlacích TGV, ICE, Eurostar nebo AVE?

 

Platnost InterRailu

InterRail vznikl v roce 1972, kdy se národní železniční dopravci domluvili na společné jízdence umožňující cestovat na svém území bez omezení kilometrů v rámci časové platnosti jízdenky. Cenově výhodná jízdenka byla původně určena jen pro mládež do 21 let (od 1979 do 26 let).

InterRail
Vyhlídkové trasy a cestovní časy
zdroj: InterRail

Dnes je možné jízdenku zakoupit bez rozdílu věku a mohou ji používat občané z EU a přidružených zemí. Jízdenku InterRail je dle zakoupené varianty možné využít v zemích EU a dále Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Chorvatsku, Makedonii, Srbsku, Norsku, Švýcarsku a Turecku. V rámci územní a časové platnosti jízdenky lze využít neomezené množství vlaků různých kategorií všech národních a vybraných soukromých dopravců avšak mimo zemi svého trvalého bydliště. V některých vlacích může být vyžadována povinná rezervace nebo příplatek.

 

Varianta InterRail Global Pass je platná ve všech zemích. Tuto jízdenku je možné zakoupit na různá časová období: s platností měsíční, 22 denní, 15 denní nebo flexibilní s výběrem 5 jednotlivých dnů v 15 denním rozmezí, resp. 7, 10 nebo 15 vybraných dnů během měsíční platnosti.

InterRail One Country Pass je platná jen pro 1 vybranou zemi a je možné si koupit časovou variantu 3, 4, 6 nebo 8 denní, kdy lze tyto dny čerpat jednotlivě během jednoho měsíce. Pro Belgii, Lucembursko a Nizozemí zakoupíte jen společný InterRail Benelux Pass.

interrailu
výběr 10 z 22 dnů platnosti Interrail Global Pass

 

 

Ceny InterRail 2017

Cena InterRailu se liší nejen podle územní nebo časové platnosti jízdenky, ale je různá pro mládež do nedovršených 28 let, dospělé a pro cestující nad 60 let. Až 2 děti do 12 let cestují zdarma, pokud jedou společně s osobou starší 18 let, která si zakoupí jízdenku pro dospělého. Aktuální ceny pro rok 2017 ve variantě InterRail Global Pass, 2 .třída (je možné zakoupit také 1. třídu), platný pro všech 30 zemí:

Platnost/ věk

děti 0-11 let

27 let a méně

dospělí

nad 60 let

5* z 15 dnů
dle vlastního výběru
0 €** 206 € 267 € 240 €
10* z 30 dnů
dle vlastního výběru
0 €** 301 € 378 € 341 €
15 dnů (každý den) 0 €** 348 € 418 € 377 €
22 dnů (každý den) 0 €** 385 € 489 € 441 €
měsíc (každý den) 0 €** 493 € 632 € 570 €

* cestovní dny je možno vybrat jednotlivě, nemusí na sebe navazovat
** až 2 děti s cestujícím, který má jízdenku pro dospělého (nemusí být rodinný příslušník)

 

Příplatky v rychlovlacích

Logo TGVJízdenku InterRail je možné využít i ve vysokorychlostních vlacích jako jsou např. TGV, ICE, Eurostar, Thalys nebo AVE. Téměř vždy je však povinnost místo v těchto vlacích předem zarezervovat a za tuto rezervaci si připlatit. Země InterRailu zaslíbené, kde je až na výjimky možné používat rychlovlaky ZDARMA, jsou Německo, Rakousko a Švýcarsko. Za které vlaky a kolik se s InterRailem při použití 2. vozové třídy připlácí, si můžete přečíst níže.

InterRail v TGV

Ve Francii je ve vlacích TGV potřeba zaplatit za povinnou rezervaci vždy. Cena za rezervaci může být 10 € nebo 20 € a její výše závisí zejména na časovém pásmu a vytížení vlaku, počet míst pro InterRail jízdenky je omezen. U mezinárodního vlaku TGV Paris – Lyon – Milano povinná rezervace dosahuje až závratných 62 €. Naopak u TGV Alleo Paris – Strasbourg – Stuttgart – München jen 13 €. TGV Paris – Barcelona 34€. Ve vlacích TGV Lyria z Paříže do Švýcarska (Curych, Ženeva, Lausanne) je nutná rezervace min. 25 €. Více na www.tgv-europe.com/en nebo můžete přímo provést rezervaci.

rychlovlaky ICE s InterRailem

V Německu v běžných rychlovlacích ICE je cestování s InterRailem BEZ PŘÍPLATKU. V rychlovlaku ICE Sprinter (jezdí většinou ve špičkách) je povinná rezervace za 11,50 € a dále ve vlaku ICE Alleo (Frankfurt – Paris) je vyžadována rezervace za 13 €. Detaily na http://reiseauskunft.bahn.de V Rakousku a ve Švýcarsku jsou vlaky ICE, příp. railjet, pro InterRailisty zcela ZDARMA.

InterRail ve vlaku Eurostar

Příplatek na rychlovlaky Eurostar z Paříže/ Bruselu do Londýna byl od ledna 2017 snížen na 30 €. Počet rezervací pro držitele Interrailu je omezen, proto se vypaltí rezervovat s předstihem nebo na vlaky mimo špičku. www.eurostar.com.

Thalys s InterRailem

U rychlovlaků Thalys zajíždějících z Belgie do Francie, Nizozemí a německého Kolína n/Rýnem je povinná rezervace závislá od délky úseku, počet míst pro InterRail jízdenky je omezen a pohybuje se v  rozmezí 15-25 €. www.thalys.com

InterRail ve španělských rychlovlacích AVE/ TALGO

V rychlovlacích AVE (např. Barcelona – Madrid, Madrid – Cordoba – Sevilla) je zapotřebí připlatit za rezervaci 10 € a v rychlovlacích TALGO 6,5 €. Španělské železnice: www.renfe.com

Italské rychlovlaky Frecciarossa, Frecciargento, Frecciabianca

V Itálii je možné s Interrailem využít rychlovlaky s označením AV (Frecciarossa), FA (Frecciargento) nebo FB (Frecciabianca) jen po zaplacení rezervace 10€. Více na www.trenitalia.com V rychlovlacích Italo od soukromé společnosti NTV Interrail neplatí!

 

 

Před využitím InterRailu dobře plánujte

interrail mapa
železniční mapa InterRail 2014 v pdf (4,6 Mb)

Pro naplánování trasy si vyhledejte jízdní řády rychlovlaků a mezinárodních spojení. Stáhněte si InterRail železniční mapu Evropy (pdf 4 MB) na které naleznete hlavní železniční tratě, trasy rychlovlaků, cestovní doby mezi významnými městy a tipy na vyhlídkové trasy. Oficiální InterRail průvodce 2014 (pdf 3 MB) – podrobné podmínky využití síťové železniční jízdenky. Do mobilního telefonu je možné zdarma nainstalovat offline železniční plánovač cest, který obsahuje kromě evropských jízdních řádů také mapy měst.

Veškeré výše uvedené údaje o InterRailu jsou informativní, platné v prosinci roku 2015, a je potřeba si je před cestou rychlovlakem ověřit. Více informací na www.interrail.eu InterRail ceny 2016 v korunách naleznete na www.cd.cz v sekci Vlakem do zahraničí / Ceníky jízdného. Jízdenky InterRail je možné zakoupit na mezinárodních pokladnách Českých Drah.

 

Interrail TIPY na cestu

S Interrailem vlakem po Skandinávii

 

One thought on “InterRail a rychlovlaky”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *