ÖBB Railjet

Do Mnichova častěji, do Vídně levněji, do Berlína rychleji a do Benátek railjetem. Nové jízdní řády na západ a na jih.

Od neděle 10.12.2017 jezdí vlaky jinak nejen u nás, ale i v zahraničí. Co přináší nové jízdní řády při cestách z ČR západním a jižním směrem?

Košice - Berlín
zdroj: pixabay, autor: LoboStudioHamburg

Vlakem do Mnichova častěji

Největší „zahuštění“ vlakových spojů nastává na trati Praha – Regensburg – Mnichov. Pod názvem Západní expres jezdí z Prahy do Mnichova nově 7 spojů denně místo 4. Původní čtyřhodinový interval mezi vlaky se zkrátil na dvě hodiny. To už je dost spojů na to, aby si cestující vybral kdykoliv od brzkého rána až do večera. Co se však příliš nezměnilo, je jízdní doba. Ta se sice zkrátila o 10 minut, ale 5h44min. je stále příliš na vzdálenost 439 km. Jízdní řády a ceny Praha – Mnichov.

Do Vídně nastupuje konkurence s nižšími cenami

Cestu z Prahy do Vídně uhání railjety (rj) o poznání rychleji, 404 km jim zabere cca 4 hodiny. I na trase Praha – Wien dochází k navýšení vlakových spojů, ale zejména vstupem nového dopravce, soukromého RegioJetu (RJ). Není zkratka jako zkratka. Cestující zvyklí na malá písmena rj (ČD + ÖBB), jako symbol nové soupravy od Siemensu, si budou muset zvykat ještě na zkratku RJ, pod kterou provozuje své repasované vlaky žlutý RegioJet. Jeho vstup přináší na trasu výrazné zlevnění, Praha – Wien 375 Kč, Brno – Wien 175 Kč (ve variantě Standard = 2. třída). Nu, uvidíme, co na to České dráhy. Jízdní řády a ceny Praha – Brno – Vídeň.

Mírné zrychlení vlaků do Berlína

Z Prahy do Berlína se zatím žádná revoluce nechystá. Ceny zde nabízí České dráhy i německý dopravce DB stejné jako doposud. Největší změnou je zrychlení o 9 minut na 4h 20 min. Vlaků na trase Praha – Berlín nepřibylo, naopak jeden noční vlak – Metropol (Budapešť – Brno – Praha – Berlín) byl zrušen. Jízdní řády a ceny jízdenek Brno – Praha – Berlín – Hamburg.

Do Švýcarska vlakem i IC busem německých drah

Do švýcarského Curychu lze cestovat vlaky přes Mnichov častěji. Hlavně kvůli přidání spojů Západního expresu z Prahy do Mnichova. Do Curychu zůstává v provozu noční vlak přes Linec a Innsbruck. Do Bazileje nebo Bernu je potřeba stále spoléhat na rychlejší vlakové IC busy Praha – Norimberk nebo Praha – Mannheim. Až potom lze dále do Švýcarska pokračovat vlaky. Jízdní řády a ceny jízdenek do Švýcarska.

Slunná Itálie tradičně Nightjetem, nově přes den railejtem

Mnoho českých cestovatelů si zvyklo cestovat z Prahy do Itálie vlakem přes Mnichov. Z Mnichova každý večer vyjíždí do Itálie noční vlaky rakouských drah ÖBB – Nightjet. Ráno se probudíte v Benátkách, Miláně, Veroně nebo Římě. Jízdenky z Mnichova třeba až do Říma začínají na 33€/ sedadlo a 49€/ lehátko. Cestující z Moravy mohou do stejných italských měst využít Nightjety z Vídně. Výhodné jízdenky pro denní spojení se přes Mnichov dají sehnat jen do Verony nebo Benátek. S novým jízdním řádem se zavádí do Benátek 2x denně vlaky railjet z Vídně. Ten polední s odj. 12:32 z Wien Hbf a příjezdem 20:05 Venezia Santa Lucia, lze pohodlně stihnout railjetem z Prahy a Brna (odj. 9:23). Jízdní řády a ceny jízdenek do Itálie.

Autor: Lubomír Kaplan, 10.12.2017

Zdroj titulního obrázku: Wikimedia, licence CC BY-SA 3.0, autor: NÖLB Mh

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *