Nový Šinkansen Supreme má odpich z 0 na 300 km/h pod 3 minuty

Japonci představili nový Šinkansen N700S a nazvali jej Supreme, létající hrdina mezi šinkanseny, zkrátka Superman. Tento nástupce modelu N700A zeštíhlel o 11 tun, vymodelovali mu ostřejší nos a umožnili mu tak jezdit tišeji a ekonomičtěji, ale hlavně má zrychlení z 0 na 300 km/h za necelé 3 minuty.

Souprava rychlovlaku Šinkansen N700S se skládá ze dvou řídících vozů a 14 vozů s distribuovaným pohonem a s výkonem 17 080 kW. Kapacita vlaku je 1 323 cestujících. Všechny sedadla mají elektrické zásuvky a při zastavení ve stanici se automaticky osvětlí zavazadlové police nad hlavami, aby cestující náhodou něco nezapomněli ve vlaku. Kromě standardní 16-vozové soupravy bude možné sestavit i 8-vozovou a 12-vozovou variantu. Japonci věří, že tyto verze by mohli úspěšně exportovat do světa.

Prototyp Šinkansenu Supreme si nechala vyrobit společnost Central Japan Railway Co. (JR Tokai) pro trať Tokaido Shinkansen mezi Tokiem a Osakou. Do ostrého provozu rychlovlaky nasadí při příležitostí letní olympiády v Tokiu v roce 2020. Jak symbolické. Právě zde v roce 1964 také během olympiády Japonci otevřeli první rychlotrať na světě nazvanou Tokaido Shinkansen. A na ní světu předvedli své vlaky „střely“ (z anglického názvu Bullet train).

Autor: Lubomír Kaplan, 22.3.2018

1 komentář u „Nový Šinkansen Supreme má odpich z 0 na 300 km/h pod 3 minuty“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *