TGV Ouigo – low-cost rychlovlak

TGV vlaky se Francií prohánějí již více než 30 let. Byly to teprve druhé komerční rychlovlaky na světě a první v Evropě. Rychlovlak TGV zcela změnil dálkovou železniční dopravu a přinesl železnici obrovskou konkurenční výhodu. Provozovatel vlaků TGV, francouzský dopravce SNCF, se nyní snaží do rychlovlaků přitáhnout nové skupiny cestujících. Dne 19.2.2013 proto SNCF představila dceřinou společnost Ouigo, která by měla fungovat na principu low-cost dopravce. Jejich první vysokorychlostní linka bude z větší části kopírovat první trať TGV Sud-Est z roku 1981 mezi Paříží a Lyonem.

Blankytně modré vlaky TGV pod značkou Ouigo (čteme francouzsko-anglicky: ui-gou) budou v provozu od 2. dubna 2013. Tak jako např. Ryanair lítá z menších regionálních letišť, stejně tak TGV Ouigo bude zajíždět na méně využívaná nádraží. Zpočátku bude provozována linka z Marne-la-Vallée Chessy (východně od Paříže u Disneylandu) přes Lyon do Marseille a Montpellier. Denně budou každým směrem vypraveny 3 spoje a v neděli 4. Cestovní doba bude do Lyonu Saint Exupéry cca 1:46, do Marseille 3:11 a do Montpellier 3:34.

TGV Ouigo trasy
Trasy TGV Ouigo
Zdroj: Ouigo

Jízdenky lze koupit pouze on-line přes internet www.ouigo.com za zaváděcí cenu od 10 Euro (dětská vždy 5 Euro) pro jeden směr. Později bude cena záviset na poptávce a volných místech ve vlaku a neměla by překročit 85 Euro s tím, že dle SNCF 25% jízdenek bude do 25 Euro. Do vlaku je možné zdarma vzít pouze jedno příruční zavazadlo, za objemné nebo další je nutné zaplatit 5 Euro při objednávce nebo až 40 Euro na místě. Jízdenky se budou kontrolovat před nástupem do vlaku a je potřeba být na odbavení min. 30 minut před odjezdem.

Low-cost společnost Ouigo bude využívat 4 dvouposchoďové soupravy TGV Duplex, které byly speciálně upraveny tak, že jejich kapacita se zvýšila o 20% na 1268 míst (2 spřažené jednotky). Pro představu tolik pasažérů pojme téměř 7 letadel Ryanair. Ve vlaku TGV Duplex byl zrušen oblíbený bar a nebude zde poskytované žádné občerstvení.

Buon Voyage TGV Ouigo! A ještě český překlad „Ouigo“ – ano, jedem!

Výroba vlaku TGV Duplex pro Ouigo

Zdroj : Railway Gazette, Ouigo

1 komentář u „TGV Ouigo – low-cost rychlovlak“

  1. lowcost TGV Ouigo mají za sebou první týden provozu. Podle dopravce SNCF od 19.2.2013, kdy spustili web, již prodali 200 000 jízdenek. A z toho 80% cestujících neplatilo za TGV Ouigo více než 25 €.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *