Výsledky průzkumu – vysokorychlostní železnice v ČR

mapa Vysokorychlostní tratě v Evropě
Vysokorychlostní tratě v Evropě (2014), zdroj: Wikimedia licence CC BY-SA 3.0, autor: User:Akwa

Vysokorychlostní železnice je všude kolem nás. Vysokorychlostní železnice nás neustále obklopuje a pomáhá nám dostat se do stanovených destinací za minimální čas. Vysokorychlostní železnice nám pomáhá a slouží. Moment, vlastně ne. Tedy alespoň ne tady a teď. Ale to by se za pár let mělo (mohlo) změnit. Už i naše železniční správa s vládou na toto téma náruživě diskutuje. Ovšem jak toto téma vnímají lidé České republiky? Chtějí tady vůbec vysokorychlostní železnici? Vidí její smysl?

Na toto téma měli možnost se od 25. února do 1. dubna 2014 vyjádřit pomocí průzkumu veřejného mínění na téma Vysokorychlostní železnice v ČR. Tento průzkum probíhal v rámci maturitní práce a to formou online dotazníku, který byl volně dostupný na odkaze umístěném na facebookové události, vytvořeném za tímto účelem.

Dotazník vyplnilo 159 respondentů, z nich 80 hned první den. Co se věku týká, byli k dispozici věkové kategorie po 20 letech. Horní hranice nebyla stanovena, ovšem na dotazník odpovídali lidé do 60 let věku. Mezi respondenty se našlo 76 žen a 83 mužů.

vysokorychlostní železnice průzkum Vráblik 2014Ukázalo se, že nadpoloviční většina ve vysokorychlostní železnici potenciál vidí, že podle nich má smysl. Dokonce data ukazují, že lidé o tento druh dopravy mají zájem a věří, že i v naší zemi se dříve nebo později stane skutečností. Veškeré výsledky se zjištěnými poznatky si můžete prohlédnout v přiloženém PDF souboru.

Výsledky průzkumu ke stažení v pdf (900 kB)

autor článku a průzkumu
Lukáš Vráblík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *